DOLAR: 27.1 TL
EURO: 28.9 TL

Gaga Kesme ( şekillendirme )

7 yıl önce
4.128 kez görüntülendi

Gaga Kesme ( şekillendirme )

Gaga aşağıdaki şekillerde yapısını sağlar,

• Kendi etkisi (Alt gagaya karşı üst gaganın aşınması)

• Kuş tarafından gaganın bilenmesi

• Kuş tarafından tünek vasıtasıyla gaganın bilenmesi

Gaganın sürekli yeniden düzeltilmesine gerek yoktur. Eğer gaga deforme olur veya aşırı büyürse (makas gaga vb.), aşağıdaki şekilde davranılır.

• Genç kuşlarda kötü gaga yapılanması (Nadirdir)

• Gaga ya da burun üstü dokusunun zedelenmesi ile gaga büyümesi etkilenir yada gagada kalıcı zarar oluşur. Bu durum travma yada hastalıklara bağlı olabilir (Muhabbet kuşlarındaki uyuz vb.)

• îatrojenik sebepler, gerekli olmayan ya da kötü yapılan gaga kesimi hassas dokulara zarar verebilir. Örneğin, Rictal falanlcslardaki yaralanma (kommisııralarda üst gaga üzerinde bulunur) makas gaganın en yaygın sebebidir. Bu sebeplerden oluşan ağrı nedeniyle kuş gagasını farklı kullanır.

• Anormal keratin metabolizması(kötü beslenme ve karaciğer hastalığı gibi). Aşırı gaga büyümesi nedeniyle getirilen bir kuşu tümüyle değerlendirmek önemlidir.

Sağaltım metotları, problemler deformite veya zedelenmeye bağlı olduğunda düşünülebilir. Bazı olgularda düzenli şekil verme, protez gaga uygulamasına göre kuş tarafından daha iyi tolere edilir. Bu işlem, gagayı kısaltmak yerine her tür için uygun şekli vermek olarak değerlendirilir. Bu nedenle anatominin iyi bilinmesi gereklidir. Temel şekil tüm papağangiller için ortak olmakla birlikte, değişimler vardır. Küçük kuşlar için daha az devirde ve daha küçük parçalar kesilerek çalışılmalıdır.

Canlı ve hassas dokuya gelmemeye çalışılmalıdır. Kanama oluştuğunda, potasyum permeııganat ya da gümüş nitrat ile koterizasyon yapılmalıdır. Kanayan bölgede kesim durdurulmalıdır. Fazla doku uzaklaştırıldığında ve agresif davramldığmda, gaganın uzaması için
daha fazla zaman verilmelidir. Daha iyi bir yaklaşım1 gaganın yeniden şekillendirilmesinde kısa zaman aralık larında düzeltme ve sağaltım yapılmalıdır.

Dikkatli ve düzgün bir kesim yapmanın mümkün o; madiği zamanlarda, gaga, dil ve ellere zarar vermeme için bu işlem anestezi altında yapılmalıdır. Anestezi ayynı zamanda stresi en az düzeye indirir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık