DOLAR: 32.2 TL
EURO: 35.0 TL

KEDİ ve KÖPEKLERE YEDİRİLMESİ SAKINCALI YİYECEKLER

8 yıl önce
6.082 kez görüntülendi

KEDİ ve KÖPEKLERE YEDİRİLMESİ SAKINCALI YİYECEKLER

 

Çikolata: Kedi ve köpekler için tehlikeli olan iki madde içermektedir. Bunlardan bir tanesi theobromin diğeri ise kafeindir. Son derece tehlikeli olan bu maddeler sütlü çikolata dahil olmak üzere insan için üretilmiş tüm çikolata çeşitlerinde bulunmaktadır. Bu maddelerin tüketilmesi ishale, kusmaya, titremelere, sinir sistemi problemlerine, nöbetlere, kalp rahatsızlıklarına ve hatta ölümle sonuçlanabilen sorunlara yol açabilir.

 

Soğan ve Sarımsak: Çok miktarda tüketildiğinde hemolitik anemi olarak adlandırılan bir tür kansızlığa yol açarlar. Çok çok az miktarda sarımsak zararsız hatta bazen kedi ve köpeklerde iştahı açma açından faydalı olarak da kabul edilebilir. Ancak fazla miktarları zararlıdır. Soğan ise sarımsağa göre daha da tehlikelidir. Kedilerin köpeklere göre daha hassas olduğu taze veya kuru soğan ve sarımsaktan ve bunları içeren sos ya da toz halindeki katkı maddeleri ile hazırlanmış yiyecekleri onlardan uzak tutmakta fayda vardır.

 

Yaş ve Kuru Üzüm: Sebebi henüz tam olarak bilinmemekle birlikte üzüm hem yaş hem de kuru olarak yedirildiğinde zararlı olabilmektedir.

 

Alkol ve alkollü yiyecek içecekler: Kedi ve köpeklerde alkolün emilimi çok hızlı bir şekilde olmaktadır. Bu nedenle alkol ve alkol içeren içecek ve yiyecekler ciddi zehirlenmelere, kalp problemlerine,nöbetlere, vücut ısısının düşmesine, böbrek tahribatına, koma ve ölüme yol açabilmektedir.

 

Sığır, koyun ve tavuk kemikleri ve balık kılçıkları: Yutulduğu taktirde sindirim sisteminde ciddi tahribatlara ve bağırsaklarda yırtılmalara neden olabilir. Bu nedenle tüm kemik türlerini evcil hayvanlarınızdan uzak tutmalısınız. Bunun yerine sterilize edilmiş ve öğütülüp tekrar şekillendirilmiş özel ödül kemiklerini kullanabilirsiniz.

 

Çiğ Yumurta: Çiğ yumurta akının içinde bulunan Avidin, B7 vitamininin emilimini azaltmakta ve yetersizliğine neden olmaktadır. Bu durum ciddi deri ve tüy problemlerine yol açabilmektedir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta çiğ yumurtada Salmonella olarak adlandırılan mikroorganizmaların da enfeksiyon etkeni olarak bulunabileceği ve hayvanları hasta edebileceğidir.

 

Patates ve Domates: Fazla miktarda tüketildiğinde içerdiği oksalatlardan dolayı sindirim, sinir sistemi ve idrar yollarında sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Domatesin kendisi dışındaki yaprakları, dalları ve kökleri sadece hayvanlar için değil insanlar için de zehirli olabilmektedir. Yeşil ve ham domatesler ve patates kabukları da kedi ve köpeklere yedirilmemelidir.

 

Çay, kahve ve kakao: Ksantin, kafein ve teheofilin gibi hayvanların sinir sisteminde, idrar yollarında ve kalp kasında problemlere yol açan maddeler içerirler.

 

Ksilitol: Ksilitol kedi ve köpeklerde kan şeker düzeyinin ani olarak düşmesine, depresyon ve koordinasyon bozukluğu gibi sinirsel belirtilere ve zehirlenme belirtileri görüldükten sonra hızla tedavi edilmezse ölüme neden olabilmektedir.

 

Erik, Şeftali ve diğer meyve çekirdekleri: Tüm meyvelerin çekirdekleri köpek ve kediler için zehirli maddeler içerebilmektedir. Ayrıca erik ve şeftali çekirdekleri gibi büyük çekirdekler ise kedi ve köpeklerde sindirim sistemi problemlerine ve özellikle tıkanmalara yol açabilirler.

 

Mantar türleri: Özellikle yabani mantar türleri karın ağrısı, böbrek ve karaciğer harabiyetleri, kusma, ishal, kasılma, koma ve ölümle sonuçlanan zehirlenmelere neden olabilmektedir.

 

Sucuk, salam, sosis, pastırma: Fazla miktarda baharat, sodyum, protein ve yağ içerdiği için çok miktarda tüketildiğinde köpek ve kedilerde ani sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Süt ve sütlü besinler: Çoğu kez laktozu tolere edemeyen köpek ve kedilerde sindirim sistemi problemlerine ve ishale yol açarlar. İnek sütü ortalama %4, kedi ve köpek sütü ise ortalama %8-9 oranında yağ içerir. Bu nedenle inek sütünün köpek ve kedilerde problem oluşturma nedeni yanlış bilindiği şekilde yoğunluğu veya yüksek yağ oranı değil laktoz içermesidir.

Bundan ötürü de genellikle yanlış bir uygulama olarak sütü sulandırmak bu sorunu ortadan kaldırmaz.

 

KEDİ ve KÖPEKLERE YEDİRİLMESİ SAKINCALI YİYECEKLER Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık