DOLAR: 32.2 TL
EURO: 35.0 TL

Konserve pet maması nasıl üretilir

8 yıl önce
3.870 kez görüntülendi

Konserve pet maması nasıl üretilir

Konserve pet maması çeşitli formlarda bulunur. Konserve kutularda bulunan yaş mama en yaygın olanıdır, ancak yakın zamanda kalay folyo ambalajlı kap veya poşet ürünlerin popülaritesinde bir artış olmuştur. Bu gibi ürünlerin maliyeti genelde daha yüksektir ve fazladan besinsel yararları yoktur. Ancak, bazı pet sahipleri artmış maliyetlerine rağmen bu ürünleri cazip bulurlar.

Konserveleme zaman ve ısıya bağımlı bir işlemdir. En önemli hedef içeriği sterilize etmektir. Şu nedenlerden dolayı meydana gelir:

• Yüksek işlem ısısı

• Konservelerdeki vakum koşulları.
Konserveleme işlemi devamlı akış halindedir:

1. Yaş karışım

Uygun bir yapıya ve kıvamlı bir besin karışımına sahip olmaları için etlerin genelde konserveleme ve sterilizasyon işlemlerinden önce öğütülmesi gerekir.

2. Kuru karışım

Yaş karışım, önceden öğütülmüş tahıl, nişasta, sakız, vitamin ve mineral ön karışımlarıyla harmanlanır.

3. Buhar ve/veya su:

Karışıma buhar ve/veya su ilave edilir.

Karışımın tamamı basınç altında nişastaları jelatinize etmek ve proteinin hafifçe pişirilmesine başlamak için belirli sıcaklığa (25-85°C) ulaşana kadar ısıtılır.

4. Konservelere dökülür:

Karışım bir konservenin içine dökülür ve ürün kapatılmadan hemen önce üzerine buhar püskürtülür. Bu havanın yerini alır ve konserve sterilize edilip soğutulduktan sonra, su buharı yoğunlaşarak küçülür ve nisbi bir vakum oluşturur.

5. Kapatılır ve sterilize edilir:

Konserve bir kapak ile kapatılır.

Kapatıldıktan sonra konserveler kendilerini kule düzeneğine taşıyan bir makine yoluyla alınırlar. Konserveler işlemin çeşitli basamaklarından geçerek, sudan buhara intikal ederek ve tekrar suya geri dönerek sürekli bir döngü içerisinde ilerlerler. Bu işlem mamayı korur ve ticari stabiliteye ulaşılmasını sağlar.

• Ticari sterilite = patojenlerden arınmış

• Bu, konservelenmiş ürünün antioksidanlara veya koruyucu maddelere ihtiyacı olmadığı anlamına gelir.

• Sterilite konservelerdeki vakum yoluyla korunur.

6. Soğutma

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık