DOLAR: TL
EURO: TL

Lenf Düğümleri

Lenf Düğümleri

 

 

Lenf düğümleri lenfatik sistemin bir parçasıdır. Birçok önemli işlevleri vardır ve hastalıkların teşhisi için çok önemlidirler.

Lenf nodları lenfatik sisteminizde dolaşan saydam sıvı olan lenfi filtreleyen küçük bezlerdir. Enfeksiyon ve tümörlere cevaben şişerler.

Muayene sırasında palpasyon ile büyüyüp büyümedikleri kontrol edilir. Lenf bezi büyümesi, ‘lenfadenopati’ olarak tanımlanır.

Lenf bezi ne işe yarar?

Lenf bezlerinin başlıca görevi filtrasyondur. Yani lenf sıvısını filtre ederek zararlı madde ve hücrelerin kana karışmasına engel olurlar.Süzerek alıkoydukları zararlı maddeleri de yok ederler. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren antikorlar üretirler.

Lenf nodları bir nevi askeri kontrol noktası görevi görür. Bakteriler, virüsler veya anormal yada hastalıklı hücreler lenf kanallarından geçtiklerinde burada durdurulurlar.

Sebepler

Lenf düğümleri çeşitli nedenlerden ötürü büyüyebilir:

  • iltihaplanma

    Yabancı cisim reaksiyonu buna neden olabilir.

  • enfeksiyon

    Bakteriyel, viral veya fungal enfeksiyonlar büyümelerine neden olabilir. Bu büyüme, işlerin yolunda gitmediğinin bir uyarısıdır. Enfeksiyon ortadan kalktığında, lenf nodu normal boyuta dönmelidir.

  • Kanser

    Bu soruna neden olan en yaygın kansere lenfoma denir (lenfosarkom olarak da bilinir)

İç Lenf Düğümleri

Göğüs ve karın boşluklarında çok sayıda lenf nodülü bulunur. Kolayca palpe edilemezler ve genişlemeleri rutin kan numunelerinde görülmez. Büyük ölçüde büyürlerse, röntgende  veya ultrasonda görülebilirler.

Göğüs radyografisinde kalp ve akciğerler açıkça görülüyor. Alt ok, sternal lenf düğümünün yerini gösteriyor. Bu röntgende görünür vaziyette değildir, çünkü normaldir. Üstteki ok, yuvarlak, beyaz bir yapıya işaret ediyor. Vücudun herhangi bir yerindeki kanserden yayılmış bir tümör nodülüdür.

sternalln

 

Karın radyografisi abdomendeki organları gösterir . Alt ok, mezenterik lenf düğümünün genel konumuna işaret eder. Üstteki ok, sublumbar lenf düğümünün konumuna işaret eder.

 

abdln

 

Dış Lenf Nodları

Memeliler, fiziksel muayene sırasında palpe edilebilen birçok lenf nodlarına (periferik lenf düğümleri de denir) sahiptir. Bu, teşhis testlerine dayanmaksızın büyütülüp büyümediklerini kolayca hissedebildiğimiz için büyük avantaj sağlamaktadır. Sürüngenler ve kuşların harici lenf düğümleri yoktur.

Fiziksel bir muayene sırasında beş dış lenf nodu rutin olarak palpasyona tâbi tutulur.

Submandibular

Çene açısına yakın boyun bölgesinde bulunurlar

ükürük bezlerinin hemen yanındadırlar bu yüzden doğru yapıyı bulmak çok önemlidir.

 

Preskapüler

omuzların önünde yer alır. bulmak için kolu omzun noktasına kadar takip edin.

 

Aksiller

Koltuk altı bölgesinde göğüsün iki yanında bulunur. Aksiller lenf düğümleri küçüktürler ve büyüdüklerinde farkedilirler.

 

İnguinal

Karnın ve her arka bacağın içine doğru bulunur. Bu bölgede önemli miktarda yağ vardır bu nedenle büyüseler bile  bulmaları zor olabilir.Ayrıca, meme dokusunda bir enfeksiyon veya kanser varsa, bölgede genişleyen bir lenf nodülü gibi kolayca hissedilebilen meme dokusu ile karıştırılabilir.

poplitelal

Her iki arka bacakta dizin karşı tarafında bulunur. Nispeten yüzeysel ve hissetmek kolaydır.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık