DOLAR: TL
EURO: TL

Lutino Muhabbet Kuşu

8 yıl önce
7.831 kez görüntülendi

Lutino Muhabbet Kuşu

Melopsittacus undulatus

Bu muhabbet kuşlarının sarı formları renk mutasyonlanndan kaynaklanmaktadır. Bu kuşun, ilk ortaya çıkışı 1870’li yıllara rastlar. Mutasyonun genetiği tam olarak anlaşılamadığından, bu renk dolu kuşlar kolayca üretilememiştir. Problem kısmen de olsa, tüm kuşların dişi olmaya meyilli olmasından kaynaklanıyordu, bunları açık yeşil muhabbet kuşları ile eşleştirmenin anlamı da, hiç yeşil olmayan döller üretilmesiydi. (Sayfa 185).

BESLENME VE BARINMA Muhabbet kuşu yemi karışımı, kendi kombinasyonlarınızı vermenizi öneririz. Daha fazla akdarı içeren muhabbet kuşu karışımları  yüksek oranda kanarya yemi içerenlere göre daha ucuzdur. Yuvada yavru varsa, ıslatılmış akdarı döküntüleri ve yumuşak gıdalar değerli ilavelerdir. Eğer muhabbet kuşlarına yeşil gıda diyeti verecekseniz, arasıra çok miktarda vereceğinize, düzenli verin. Yoksa obur bir şekilde fazladan atıştırıp, ishal olabilir. Taze kuş otu ve tohumlu otlar oldukça popülerdir. İklime alıştınldığında dayanıklı olur, ve dış kuşhanelerde barındırılabilir.

Nitelikler
BOY: 18 cm.
ORTALAMA ÖMÜR: 7 yıl.
CİNSİYET: Dişilerin gaga üzerinde kahverengi ceresi vardır.
ÜREME: Kuluçka 18 gün sürer; tüylenme 35 gün sonra olur.
GENÇ KUŞLAR: Gözler göz halkasız kırmızıdır. Sarı renginin koyuluğu da erişkin kuşlardan daha mattır
ÜREME Bir çift üremeye hazır görünürse, kuşhaneden alınıp, yavruların bakımını garanti etmek için, folluğu olan bir üreme kafesine yerleştirilmelidir. Yumurtalar on dört gün içinde olmalıdır, dolayısı ile bu aşamada yumurta kabuğu için gerekli kalsiyumun sağlanabilmesi amacıyla yeterli mürekkep balığı kemiği temin edilmelidir. Dişiler genellikle yalnız kuluçkaya yatar fakat erkek kuş zaman zaman ona follukta katılabilir.
muhabbet kuşu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık