DOLAR: TL
EURO: TL

Psittakoz / Ornitoz ( Psitacosis )

8 yıl önce
2.263 kez görüntülendi

Psittakoz / Ornitoz ( Psitacosis )

Kuşlarla öpüşmenin getirdiği Chlamydia Bulaşma tehlikesi

Kanatlılardaki Chlamydia infeksiyonlarının insanlar için büyük önemi vardır.

Kanatlılardaki infeksiyonlar genelde ornitoz olarak adlandırılırlar. Psikattoz terimi Psittacidae ailesindeki kuşlarda görülen , bunlar ve papağanlar tarafından insanlara bulaştırılan Chlamydia infeksiyonlarını tanımlar. İnsanlarda hastalık ; ateş , üşüme-titreme, nöbetleri başağrısı, fotofobi, interstisyel pnömoni, öksürük ve miyaljiler ile kendini gösterir.
Hastalık çiflik kanatlıları (hindi , ördek, kaz, ) ırk güvercinleri ve posta güvercinleri süs kuşu işletmelerinde büyük kayıplara yol açar.
Bulaşma ?
Chlamydophila psittaci insanlara infekte tozların veya latent hasta veya hasta hayvanların çıkartılarının solunum yolundan alınması ile bulaşır. en önemli bulaşma kaynakları kuşlar ve güvercinlerdir.
Belirtiler ?
İnsanlarda çok değişken bir klinik tablo gösterir. Ancak kazara tanınabilen klinik olarak belirsiz infeksiyon veya hafif gripal semptomlar veya ağır yaşamı tehdit eden atipik pnömoni semptomları, yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı ve çoklu organ yetmezlikleri görülebilir. Kuluçka süresi 7-21 gün olmakla beraber 3 aya kadar uzayabilir.
Kuşlardaki infeksiyon yerel semptomla güvercinlerde sık görülen tek veya çift taraflı konjiktivit gibi ağır bir genel hastalık yapar. Hasta kuşlarda iştahsızlık tüylerde kabarma burundan seröz – irinli akıntı , takipne, ishal ve kanlı dışkı görülür. Pnömoni , hava kesesi yangısı, konjiktivit, poliserozit, perkardit, enterit, dalak büyümesi ve ensefalit gelişebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık