DOLAR: TL
EURO: TL

Tersine hapşırma

8 yıl önce
7.047 kez görüntülendi

Tersine hapşırma (ayrıca geriye hapşırma ya da inspiratuar paroksismal solunum da denir) özellikle brakisefal (geniş ve kısa) kafatası olan köpeklerde görülen bir olgudur.
Kesin nedeni bilinmemektedir fakat burun, yutak veya sinüs irritasyonu (alerji gibi), aşırı heyecan sebebi ile olabilir. Burun yoluyla hızlı ve tekrarlanan solunum ve horlamaya benzer bir ses ile karakterize edilir. Hayvan için stres verici olmasına rağmen zararlı olduğu söylenemez. Çoğu köpek tersine hapşırma öncesi ve sonrası tamamen normaldir. Çoğu köpek hayatları boyunca tersine hapşırmayı tekrar yaşayabilir.
Tersine hapşırık, uzun bir uykunun ardından, oyun, egzersiz veya yemek ardından görülebilir. Ayrıca toz solunması yoluyla da gerçekleşebilir. Her köpekte görülebilir fakat küçük ırk köpekler daha duyarlıdır.
En bilinen çare, köpeğin burnunu çimdikleyerek kapatmak ve boğazını kaşımaktır. Yüzüne hafifçe üflemek de faydalı olabilir. Köpek birkaç kez yutkunduktan sonra tersine hapşırma duracaktır. Ayrıca, köpeği sakinleştirmeye çalışmak atağın sonlanmasını hızlandırabilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık