DOLAR: TL
EURO: TL

Yetişkin Kedilerin Beslenmesi

8 yıl önce
1.673 kez görüntülendi

Yetişkin Kedilerin Beslenmesi
Yetişkin Kedilerin Beslenmesi
Yetişkin kedinin beslenmesi
Yetişkin kedinin beslenmesi için şu parametreler göz önünde bulundurulmalıdır: kedinin yaşı, yaşam biçimi, türü, özellikleri. Her kedinin kendine özgü beslenme gereksinimi vardır.
Safkan kediler
Örneğin İran kedilerinin eşsiz yüz yapıları vardır: üst ve alt çenelerinin durumu yüzünden mamalarını diğer kediler gibi alamazlar. Yemeyi kolaylaştırmak için özel kuru mamalar geliştirilmiştir.
Dışarıya ulaşım
Dışarıya çıkma şansı olan kediler için enerji miktarı daha fazla olan beslenme planı uygulanmalıdır. Bu özel gereksinimi karşılayacak, sağlıklı olmasını sağlayacak ve bağışıklık sistemini koruyacak, özel üretim kuru mamalar işe yarar.
Ev içerisinde yaşam
Bazı kediler sahiplerinin evinden dışarı çıkamaz ya da çıkmak istemez. Bu kediler az egzersiz yaptıkları ya da hiç egzersiz yapmadıkları için çok enerjiye ihtiyaç duymazlar. Beslenme planları, düzenli barsak geçişini sağlayacak ve kendilerini temizlemek için çok fazla vakit harcadıklarında oluşan tüy yumaklarının normal olarak atılımını sağlayacak şekilde oluşturulmalıdır.

TÜY VE DERİ İÇİN BESLENME: Kedi tüyünün kalitesi sağlığının temel belirtisidir. Herhangi bir şekilde duygusal, hijyenik ve beslenmeye bağlı stres, tüy görünümünü etkileyebilir. Parlaklığı, yağ bezlerinden salgılanan ve doğal mum olan sebumun yapısıyla ilişkilidir. Sebumun üretimi ve kalitesi beslenmeden etkilenir. Kediler derilerinin ve tüylerinin sağlığı için doymamış yağ asitlerine ihtiyaç duyarlar. Doğru miktarda temel besin maddeleri hücre değişimini destekler. Bitkisel yağ ve balık yağı doymamış yağ asitleri için iyi birer kaynaktırlar.
AŞIRI KİLOLU OLMA EĞİLİMİ: Fazla kilo kedinin sağlığı için zararlıdır (her 4 kediden 1 ‘i aşırı kiloludur). Kısırlaştırma ve egzersiz yetersizliği yetişkin kedileri kilo alımına götürebilir. Hayvanınızın şekle girmesine ve canlılık kazanmasına yardım etmek için, bazı mamalar daha az yağ içerir ve yüksek oranda protein ve enerji sağlar. Böylece kediniz kas kaybına uğramadan kilo verebilir.
ERİŞKİNLİK
Bazılarının yirmi yıldan fazla yaşamasına rağmen, kediler ortalama olarak 15 yıl yaşarlar. Beslenmedeki değişimlerin, azalan sindirim kapasitesi, koku ve tat alma duyusu ile çiğnemedeki güçleşmeyi telafi etmesi önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık