DOLAR: 32.3 TL
EURO: 34.9 TL

CPV enfeksiyonunun klinik belirtilerini gösteren köpekler için en iyi tedavi seçenekleri nelerdir?

8 yıl önce
2.336 kez görüntülendi

CPV enfeksiyonunun klinik belirtilerini gösteren köpekler için en iyi tedavi seçenekleri nelerdir?

Dr. Coyne : Tedavinin amacı, enfeksiyon atlatılana kadar hayvanı desteklemek, intestinal bölgenin rejenerasyonu ve hayvanın yediğini, içtiğini tutabilecek duruma getirmektir. Tedavi önerileri

• Sıvı tedavisi uygulanmalıdır. “Parvolu köpekler” kusma ve diyare yoluyla çok miktarda sıvı kaybederler ve dehidre olurlar. Hafif klinik belirtilere sahip yavrulara ağız yoluyla elektrolit solüsyonu ya da subkutan olarak sıvı verilebilir.

•Şiddetli dehidre hayvanlar ise intraveııöz yolla dengeli elektrolit solüsyonu ile sıvı tedavisine ihtiyaç duyarlar .

• Hasta hayvanlar mümkün olduğunca rahat ettirilmelidirler. Hasta yavrular temiz, sıcak tutulmalı ve iyi izlenmelidir. Üzerlerine Kusmuk ya da feçes bulaşmamış olmalıdır.

• Hayvanda kusmanın durdurulmasına yardım edilmelidir. Kusmayı ve bulantıyı kontrol altına almak için birçok antiemetik ilaç kullanılabilir. Örneğin metaclopramide subcutan olarak ya da şiddetli durumlarda devamlı infüzyon yoluyla damla şeklinde kullanılabilir. Antiemetik chlorpromazine’de şiddeti azaltma yönünden faydalı olabilir.

• Yavrularda antibiyotik uygulaması düşünülmelidir. Çünkü sekonder enfeksiyona karşı  bir risk söz konusudur. Bakteri, tahrip olmuş barsak epitelinden kolaylıkla dokulara geçer ve
kan dolaşımına girer. Bunun için uygun antibiyotikler seçilmelidir.

• Eğer gerekiyorsa hasta köpeklere kolloidler veya plazma uygulanabilir. Herhangi bir sentetik kolloid, köpeği kan ve protein eksikliğinden dolayı oluşabilecek kollapstan koruyacak ve dolaşım hacmini sağlayacaktır.

• Nonsteroidal antiinflamatuar ilaçların kullanımında bazı tartışmalar söz konusudur. Endikasyonlar genellikle kullanılmamaları yönündedir, çünkü prostaglandin sentezini inhibe etmektedirler. Prostaglandinler normal gastrik aktivitenin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle prostaglandin inhibitörleri gastrointestinal problemleri arttırabilirler. Aynı zamanda, normal böbrek fonksiyonları için de önemlidirler. Dehidre hayvanda prostaglandinin ihibisyonu normal böbrek fonksiyonlarını da azaltabilir.

 

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık