DOLAR: 32.3 TL
EURO: 34.9 TL

Kedi ve Köpeklerde Tansiyon

8 yıl önce
6.858 kez görüntülendi

Kedi ve Köpeklerde Tansiyon

Tansiyon Nedir?
Tansiyon, dolaşımdaki kanın damar duvarına yaptığı basınçtır. Büyük ve küçük tansiyon olarak iki şekilde ifade edilir. Büyük tansiyon, kalbin kasılma anında (sistol) kanın damarlara yaptığı basınçtır. Küçük tansiyon da kalbin gevşeme anında (diyastol) kanın damarlara yaptığı basınçtır. Tansiyon ölçümü mm Hg (milimetre cıva) birimi ile değerlendirilir.

Hayvanlar Nasıl Tansiyon Hastası Olur?
Kalp sürekli olarak vücuda kan pompalar. Bu şekilde vücutta bir kan basıncı meydana gelir. Kan basıncı, kalbin pompalama gücü ve damarların buna karşılık olarak verdiği dirençle ilgilidir. Kalbin bu aktiviteside ve ya damarlarda meydana gelen herhangi bir değişiklik tansiyonu etkiler. Bu değişiklikler doğuştan ( genetik ) olabileceği gibi daha sonradan da oluşabilir. Tansiyon, bu anormalliklerin dışında korku, heyecan, stres vs. gibi durumlarda da yükselebilir. Genetik olarak meydana gelmeyen yüksek tansiyon (hipertansiyon) olgularının altında bir çok hastalık yatıyor olabilir. Hipertansiyon vücutta göz, böbrek, kalp gibi organlarda bazı hastalıkların ya da işlevsel bozuklukların oluşmasına neden olabilir.

Kedi ve Köpeklerde İdeal Tansiyon Nedir ve Nasıl Ölçülür?
Kedi ve Köpeklerde Sistolik (büyük) tansiyon 170 mmHg dan büyük olmamalıdır. Bu değer üzerinde tansiyonu olan hayvanlar takip edilmeli ve düzenli olarak tansiyon kontrolü yapılmalıdır. Veteriner hekimlikte tansiyon ölçümü henüz gelişmekte olan bir konu olsa da bu ölçümü yapabilecek çeşitli tansiyon cihazları sektörde mevcut. Tansiyon ölçümünde önemli konulardan biride hayvanın ölçüm anında stres altında olmamasıdır. Hayvan sahibinin de desteğiyle hayvan sakinleştirildikten sonra uygun yöntemle ölçüm yapılıp sonuç kaydedilir. Gerekli görüldüğünde ölçümler gün aşırı tekrarlanır.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?
Spesifik belirtiler olmamakla birlikte bu belirtiler; Nöbetler, Oryantasyon Bozukluğu, Körlük, Gözde retina yırtılması, Gözde kanama, İdrarda kan veya protein, Burun Kanaması , Şişmiş ya da Küçülmüş böbrekler ,Kalpte üfürüm ,Halsizlik olabilir.

Tedavi

Sistemik hipertansiyonda başarılı bir tedavi sürecinin ana temelini kan basıncının düzenli olarak tespiti ve değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Farklı ve güncel ilaçlar ile birlikte alınacak bazı önlemlerin bir arada olduğu sistemik hipertansiyon tedavisi rutin kontroller eşliğinde ve hayvanın hayatı süresince gerekmektedir.

Vet. Hek. Yekta Direnç ANBAR
VetArt Veteriner Kliniği

FullSizeRender

Yorumlar

  1. PabucumunTanrıçası dedi ki:

    Güzel Bilgi

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık