DOLAR: 32.3 TL
EURO: 34.9 TL

Köpekler Nasıl Görür? Köpekler Renk körümüdür?

8 yıl önce
56.533 kez görüntülendi

Köpekler Nasıl Görür? Köpekler Renk körümüdür?
Köpek gözü ile insan gözü karşılaştırması..
  Köpeklerin renk körü olduğu sanırım bitmeyecek bir efsanedir. Köpeklerin önceden yalnız siyah, beyaz ve gri tonlarını ayırt edebildikleri zannedilmekteydi. Aslında köpekler renk körü değillerdir sadece dünyayı bizden farklı görürler.

Görme duyusunda ışık, fotoreseptör adı verilen özel hücreler tarafından sinirsel uyarıma dönüştürülür bunlar çubuk ve koni hücreler olarak adlandırılır.
   İnsan gözünde bir çok farklı rengi görmek için renge duyarlı koni hücreleri bulunurken bunlar köpeğin retinasının yaklaşık %20 sini oluştururlar. Köpek ve kedilerde ise gece avlanmaya yarayan  tapedum lucidum bulunur. Bu tabaka, gözün arkasına düşen ışığı tekrar retinaya yansıtır. Böylece var olan ışık miktarını iki katına çıkarak geceleri çok rahat görmelerini sağlar. insan gözü ışıklı ortamda daha iyi görebilirken köpekler loş ışıkta ve karanlıkta bize göre  daha avantajlıdır.
Köpeklerde aslında kırmızı yeşil körlüğü vardır. Renklerin parlaklığı azdır. Renkleri insan gözüne göre daha silik renkleri görür ve çevresel görüş alanları bizden daha geniştirtir.

Yorumlar

  1. cesurkız33 dedi ki:

    Elinize Sağlık

  2. Bülent Öz dedi ki:

    güzel paylaşım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık