DOLAR: 32.3 TL
EURO: 34.9 TL

Laperm Kedisi Özellikleri

8 yıl önce
3.992 kez görüntülendi

Laperm Kedisi Özellikleri

LaPermSSBir köpek istiyorsanız ancak zaman ve mekanın uygun olmaması nedeniyle iki arada bir derede kalıyorsanız veya köpek gibi davranan bir kedi istiyorsanız LaPerm sizin için mükemmel bir evcil olacaktır. Şayet parlak, çoğu kediden daha meraklı, televizyon seyreden, siz uyurken yanınızda uzun saatler boyunca kalacak bir kedi istiyorsanız LaPerm’e bir göz atın. Kıvırcık veya dalgalı tüyleri LaPerm’in en büyük özelliğidir ve bu tüy yapısı sayesinde diğer kedilerden belirgin olarak ayrılır.

MERAKLI VE HAREKETLİ

LaPerm Amerikan ırkı bir kedidir, ilk olarak 1982 yılında Oregon’da Linda Koehl tarafından bulunmuştur. Bir çiftlik kedisi olan LaPerm Kuzey Amerika’da bir çiftlikte gri tekir anneden doğan altı adet yavrudan biri olarak dünyaya gelmiş. Tamamen tüysüz olarak dünyaya gelen kedinin vücudunda 6 hafta sonra oldukça yumuşak ve kıvırcık tüyler çıkmaya başlamış. Kedilerin sahibesi olan Linda Koehl bu kedinin yeni bir mutant olabileceğine onunla gerçekten ilgilenmeye başladığında anlamış. Davranış özellikleri açısından da farklı olan kedi diğer kardeşlerinden daha aktif ve daha meraklıymış. Daha sonra bu kediden dünyaya gelen 5 yavru da aynı özellikleri gösterdiğinde, Linda Koehl bu kedinin Rex ırkının genlerinin taşıdığı kanısına varmış ve kıvırcık
genin baskın olduğuna karar vermiş. Sonrasında uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonuçları kedinin farklı bir ırk olduğunu ortaya koymuş ve kıvırcık tüy yapısı nedeniyle bu kedilere dalgalı anlamına gelen LaPerm denmiş. LaPerm; Dalles La Perm ve Alpaca Cat olarak da adlandırılmaktadır. La Perm, Uluslararası Kedi Birliği ve Kedi Severler Birliği tarafından da kabul edilerek kayıtlara geçmiştir.

İPEKSİ TÜYLER

Diğer Rex ırklarından farklı olarak LaPerm’in tüyleri orta boydan uzuna kadar değişik uzunlukta olabilir. Vücudun tüm kısımları uyumlu, orta boyutlarda, kıvırcık tüyleriyle yarı yabancı olarak tanımlanan  bir ırktır. Kafa yapısı da orta boyutlarda ve dış hatları yuvarlaktır. Kaşlar kavisli, burun orta genişlikte, kulaklar başın üstünde her zaman dik ve geniştir. Bu kedilerin kürkleri vaşak deseni olanları daha çok tercih edilir. Gözleri badem şeklinde ve orta büyüklükteki LaPerm’lerin bakışları son derece anlamlıdır. Göz renkleri tüyleri ile uyumlu değildir. Uzun boyun yapısına sahip kedinin ön ayakları arka ayaklardan daha kısadır. Ayaklar yuvarlak ve kemiklidir. Vücuduyla orantılı olan kuyrukları bant şeklindedir. Oldukça yumuşak ve kaygan tüylere sahip kedilerin, vücutlarındaki en uzun ve en kıvırcık tüyler boyun ve kulak kısımlarında bulunur. Bütün erkek ve dişilerinin boyun kısmında dikkat çekecek derecede, oldukça yoğun olan tüyler LaPerm’in ayrıcalıklı özelliklerinden sayılır. Genel olarak tüm vücudunu kaplayan, bu koruyucu tüyler kalın ve ağır olmasına karşın bir avantajdır. Onlara gösterişli bir görünüm kazandırır. Bu kedilerin yavruları ilk dört ay tamamen tüysüzdür. Tüylü doğan yavrularda yeni doğduklarında da bile dalgalı tüyleri olduğu anlaşılır. Daha sonra bu tüyler daha belirgin şekilde kıvrıklaşır.

Asla dökülmeyen kıvırcık tüyler LaPerm’e olan ilgiyi artırmıştır. Tüylerinin bakımı zahmetsizdir. Kanişlerde olduğu gibi kıvırcık tüyler birbirlerini tuttuğu için kolay kolay dökülmezler. Bu nedenle uzun günlük düzenli yapılan fırçalamalar yeterlidir. Yıkadıktan sonra tüyleri düzleşir, kurutulduğu zaman kıvırcık halini yeniden alır.

Sadık bir dost
Genelde hareketli ama nazik kedilerdir. Mırıldanarak her isteğini anlatabilir. Kucakta olmaya, sahibi ile uyumaya, kendisiyle ilgilenilmesine bayılır. Sahibinin omzunda gezmek en büyük hobisidir. Hareketli, meraklı, dikkatli ve çevresinde olup bitenlerle ilgili olan bu kediler hiç durmaksızın yürüyebilirler. Oldukça ince ve sevecen sesleri vardır, ilgi istediklerinde ise seslerini inanılmaz derecede arttırabilirler. Her şeyi rahatlıkla algılayabilen güçlü karakterleri ile apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlayabilirler.

 

 

Yorumlar

  1. akramiyon dedi ki:

    Çok teşekkürler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık