DOLAR: 32.3 TL
EURO: 34.9 TL

ANTİBİYOTİKLER ŞEKER DEĞİL!

8 yıl önce
2.228 kez görüntülendi

ANTİBİYOTİKLER ŞEKER DEĞİL!

Günümüzde bir çok hayvansever her antibiyotiğin evcil hayvanına faydalı olduğunu düşünmekte. Bu nedenden dolayıdır ki etken maddesi, etki mekanizması vs. Bilinmeden herhangi bir antibiyotiği minik dostlarımıza uygulamaktadırlar. Bu tür bilinçsizce yapılan uygulamalar minik dostlarımıza faydadan çok zarar vermekte.
Beşeri hekimlikte olduğu gibi veteriner hekimlikte de doğru ilaç kullanımı ciddi önem taşımakta. Bir ilacın kullanımından önce o ilacın etki mekanizması, etkili olduğu mikroorganizmalar ve uygulanacak dozajın iyi bilinmesi gerekmektedir. Beşeri alanda kullanılan her ilaç hayvan sağlığında kullanılmamakla birlikte, kullanılan ilaçlar da hayvan türleri arasında farklılık göstermektedir.
Bilinçsiz ilaç kullanımı canlıya zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda mikroorganizmaların o ilaca karşı direnç geliştirmelerine neden olmaktadır. Bu durum hastalıklarla mücadelede medikal tedavinin başarısını kısıtlamakta.
Hayvan sever dostlarımızın minik arkadaşlarımızı korumak için onlara verdiği, sokakta yaşayan canların mama ve sularına kattığı ilaçlar, yanlış ilaç seçimi ve dozaj uygulaması yüzünden çoğu zaman fayda etmemekle beraber ciddi zararlar ortaya çıkarabiliyor.
Buradan sizlere tavsiyem can dostunuzu yada sokakta gördüğünüz bir canı tedavi etmeye kalkmadan önce bir veteriner hekim kontrolüne götürmenizdir. Unutmayınız ki ilaçlar uygun şekilde kullanılmadıkları zaman birer zehirdir.

 

Veteriner Hekim Yekta Direnç ANBAR

VetArt Veteriner Kliniği

Yorumlar

  1. Halil dedi ki:

    Yazınıza katılıyor ve destekliyorum.. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde etkilidirler.Gerekli gereksiz yere yaygın antibiyotik kullanımı hayvan sağlığını tehdit eden ciddi bir sorun haline geldi.Bir hastaya uygun olan bir ilaç diğer bir hastaya uygun olmayabilir.Bunun uygunluğunu Veteriner Hekim belirler. Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği olan bir hastanın kullanabileceği antibiyotik ile her hangi bir ek hastalığı olmayan bir hastanın kullanacağı antibiyotik, farklı olabilir..Gereksiz antibiyotik kullandığınız zaman eğer enfeksiyon yoksa o an hastalık yapmayan bazı mikro organizmalar bu antibiyotiği tanır ve bir sonraki seferde enfeksiyon geçirdiğimizde eğer o antibiyotik kullanılırsa mikroorganizmalar o antibiyotiği daha önceden kullanıldığı için etki etmezler ve antibiyotik direnci dediğimiz şey oluşur ve daha fazla dozlarda antibiyotik kullanmak zorunda kalırız yada gereksiz yere değişik antibiyotikler kullanmak zorunda kalabiliriz..

  2. Vet.Hek.Yekta dedi ki:

    Yorumlarınız için teşekkürler.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık