DOLAR: 32.3 TL
EURO: 34.9 TL

Site Hakkında

pethekimi

 

Gelişen teknoloji her geçen gün yepyeni çözümlerini de beraberinde getiriyor.Tüm bu çözümlerin hepsinin ortak bir amacı var o da tabiki hayatımızı daha kolaylaştırmak .Teknolojik çağının en büyük icatlarından biriside internet. Onsuz bir günümüz geçmez olmuş, telefonumuza kadar sızmış. Bankacılık işlemleri, yemek siparişi, alışveriş, sohbet, iş bulma, işçi bulma gibi günlük hayatımızın rutinlerini dahi bir tık kadar kolay hale getirmiştir..

Günümüzde bu kadar yaygın olarak kullanılan internet ile birlikte insanlar evcil dostlarının sağlık sorunlarını, davranış bozukluklarını, beslenme önerilerini ve  başka hayvan sahiplerinin tecrübelerini  internet üzerinden araştırmaya başlamışlardır. Tabiki de ilk ortaya çıktığı günden bu yana internet adeta bir ansiklopedi niteliğindedir; sayısız bilgi ve fikir paylaşımına ev sahipliği yapar. Etkili ve doğru kullanımla çok yararlı bir kaynak olan internet, ne yazık ki artan birikiminin kalitesizleşmesi ve duyarsız ve Veteriner Hekim olmayan internet kullanıcılarının hayvan sağlığı konusundaki özensiz paylaşımları sayesinde internet bilgi çöplüğe dönüşmüştür. Öyle ki paylaşılan bilgilerin doğruluğu tartışılmadan servis ediliyor; bu durum da doğru ve nitelikli fikir paylaşımları arayan insanları zor duruma düşürmektedir.

Hayvan sahipleri olarak evcil dostumuzun bir sağlık sorunu olduğunda Veteriner Hekimine danışmak yerine soluğu internet sitelerinde arama motorlarında alıyoruz yada önce internetten araştırıp sonra Veteriner Kliniğine gidiyoruz. Şunu hiç bir zaman unutmamak gerekiyor. İnternet üzerindeki başka bir hayvan sahibinin paylaştığı bir konu ile kendi petinizi hiç bir zaman mukayese etmeyin, çünkü aynı belirtilere sahip olan dostunuzun başka bir hastalığı olabilir. Hastalıklar semptomatik olarak birbirine çok benzese de Veteriner Hekiminizin sizden alacağı anemnez klinik muayene , laboratuvar muayenesi ve ileri görüntüleme teknikleri ( Xray , Ultroson, Emar ,…) ile birbirlerinden ayrılmaktadır. Örneğin bir hayvanın kusmasının en az 60 tane sebebi vardır. Çok ölümcül bir hastalığa işaret edebileceği gibi tamamen fizyolojik zararsız bir reguritasyonda olabilir. İnternet üzerindeki tedavi yöntemlerinden bahsetmek bile istemiyorum. Bu internetteki bilgiler hem hasta sahiplerini korkutup zor duruma düşürmektedir. Hemde evcil dostunuzu büyük bir tehlike altına sokmaktadır.

Bu site İnternette hayvan sağlığı konusunda bilgi kirliliği çok fazla olduğu için , Klinisyen Veteriner Hekimler tarafından yazılmış olan makaleleri ve dünyadaki en güncel yeni bilgileri siz hayvan severlere ve Klinisyen Hekimlere ulaştırma amaçlı kurulmuştur. 

Hiçbir kontrol mekanizmasının olmadığı internet ortamının insanlara sağladığı özgürlük kadar büyük bir bilgi kirliliğinin de oluşmasına neden oluyor. Herkesin kolaylıkla ulaşabildiği ve hiçbir süzgeçten geçirmeden istediğini paylaşabildiği internet ortamındaki bilgi kirliliği her geçen gün artıyor.İnternet kullanıcısının görevi bu yüzden hiç kolay değil. Tertemiz internet istiyorsak, sadece hayvan sağlığı değil tüm konularda zararlı veri içeren sayfaları şikayet etmek en doğru hareket olacaktır.

 

Vet.Hek. Süleyman ÜRKMEZ 

Ataşehir Veteriner Kliniği 

 

 

 


Yukarı Çık