DOLAR: 8.68 TL
EURO: 10.1 TL

Kediler sadece Mart’tamı çiftleşir? Neden Mart?

5 yıl önce
3.045 kez görüntülendi

Kediler sadece Mart’tamı çiftleşir? Neden Mart?

Kedilerin çifleşme mevsimi ve kızgınlık..

Kediler sadece Mart’ta mı çiftleşir?

Yaygın kanının aksine, kedilerin kızgınlık dönemi Mart ayıyla sınırlı değildir. Çiftleşme dürtüleri Mart/Nisan, Haziran ve Eylül aylarında artar.

Dişiler ortalama 7-8 aylıkken, bazen de 5. ayda kızgınlığa girebilir. Bir kedi, yılda 9-10 kez bile kızgınlık belirtileri gösterebilir.

Neden Mart?

Kızgınlık Mart-Nisan aylarında daha yoğun yaşanır. Gündüz saatlerinin uzaması, dişi kedinin beynindeki hipotalamus bölgesini uyarır. Cinsel istek hormonu olan FSH üretilir ve yumurtalıkta yumurta üretilmesini, östrojen hormonunun salgılanmasını sağlar.

Bu durum Kuzey Yarımküre de, dışarıda yaşayan kediler için geçerlidir. Aydınlatma ve ısıtma olan evlerdeki dişilerde her dönemde kızgınlık gözlenebilir.

Kediniz kızgınlık dönemindeyse…

İştahı kesilir, acı acı miyavlar.Etrafı koklar ve dışarı çıkmak ister. Erkek kediniz keskin kokulu bir sıvı salgılar ve daha kavgacı olur.Dişi kediniz sizden aşırı şefkat bekler ve okşanınca sırtını kamburlaştırıp poposunu havaya kaldırır.

Pekiya erkek kediler?
Cinsel olgunluğa erişen erkek kediler, her zaman çiftleşmeye hazırdır. Ancak kızgınlık dönemindeki dişilerin varlığı onların da cinsel isteklerini artırır. Kızışmanın ilk belirtileri erkeklerde 10-12 aylıkken, bazen de 7-8 aylıkken görülür.

 

Yorumlar

  1. Sevgi Kalyoncu dedi ki:

    Yazılarınız için teşekkürler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık