DOLAR: 32.3 TL
EURO: 34.9 TL

Aşı uygulandıktan ne kadar zaman sonra hedeflenen bağışıklık titrasyonuna ulaşarak yeterli korunma sağlanabilir?

7 yıl önce
1.434 kez görüntülendi

Aşı uygulandıktan ne kadar zaman sonra hedeflenen bağışıklık titrasyonuna ulaşarak yeterli korunma sağlanabilir?

Dünya Küçük Hayvan Veteriner Hekimliği Birliği (WSAVA) ‘ne bağlı Aşılama Kuralları Grubu (VGG) tarafından yayınlanan  ” KÖPEK VE KEDİLER İÇİN AŞILAMA KILAVUZU 2016 (GUIDELINES FOR THE VACCINATION OF DOGS AND CATS 2016)” dan alıntıdır.

 

Bu süre aşı uygulanan hayvana, aşıya ve hastalığa olarak değişir; aşı yapılacak hayvanın sağlıklı, parazitlerinden arınmış ve bağışıklık sisteminin iyi olması gerekir.  Kullanılacak aşı seçiminde  uygun şartlarda depolanmış ve soğuk zincirinin bozulmamış olmasına dikkat edilmesi gerekir.

En hızlı koruma CDV (köpek gençlik hastalığı) aşısından sonra başlar. İmmun korunma saatler hatta dakikalar sonra başlar ve bir gün içerisinde tam olarak korunma sağlanır. CPV-2 (köpek kanlı ishal) ve FPV ( kedi panlökopeni) aşılarından 3 gün kadar sonra ilk bağışıklık gelişip tam korunma 5 gün sonra gelişir.  Bunun aksine, inaktif bir CPV-2 veya FPV aşısının yeterli korunmayı sağlaması için 2-3 haftalık bir zaman gereklidir.  CAV-2 aşısı parenteral olarak uygulandıktan ancak 5-7 gün sonra etkin olmaya başlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık