DOLAR: 32.3 TL
EURO: 34.9 TL

chemosis (konjunktival ödem)

7 yıl önce
2.890 kez görüntülendi

gözün korneası çevresindeki dokuların konjonktivaların şişmesine denir. Protein eksikliği (hipoproteinemi), travma, böcek sokması ve allerjik reaksiyonlardan kaynaklanır. Göz kapağının / iltihaplanmasının da Blefarit adı verilebilir.

Konjonktiva, göz kapaklarından korneaya kadar olan ince bir zardır, gözün yabancı cisimlerdenkoruma , gözyaşı oluşturma ve yaralanma sonrası korneaya iyileştirmeye yardımcı olma gibi çeşitli rolleri vardır.

Nedenleri

Gözü tahriş eden herhangi bir durum kemoza neden olabilir. Bununla birlikte, köpeklerde ve kedilerde kemozun yaygın nedenleri, protein eksikliği (hipoproteinemi), travma, böcek sokması, allerjik reaksiyonlar ve konjenital anomalileri içerir.

Konjenital Göz Kapağı Anormallikleri: Entropion, ektopik silya, trikozis veya distikoz gibi durumlar köpeklerde ve kedilerde chemosise neden olabilir. Ektopik silya, trikozis ve distikoz, kirpiklerin (bir veya daha fazla) dışa doğru değil içe doğru büyüdüklerinde oluşan kirpik anormallikleridir. Entropion, göz kapaklarının kenarları (genellikle alt göz kapağı) içeri doğru döndüğünde oluşur.

Allerjik Reaksiyonlar: Böcek ısırıkları , gıdalar veya inhalant allerjenler, hayvanlarda chemosise neden olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlara tepki konjunktiva dokusunun şişmesine neden olabilir. Staphylococcus bakterileri, Staphylococcus aşırı duyarlılığı adı verilen bir reaksiyona neden olabilir. Nadiren de olsa, mantar enfeksiyonu köpekler ve kedilerde chemosise neden olabilir.

Belirtileri

chemosis bir veya her iki gözü de etkileyebilir. Enfeksiyon kızarıklık, şişme ve kaşıntıya neden olur.

Etkilenen gözlerden mukopurulent bir akıntı gelebilir ve  uzun süre tedavi edilmez ise  o bölgede tüy dökülmesi yaşanabilir.Kabuklanma,pullanma, göz çevresinde yaralar ve sivilcelenme  meydana gelebilir.

Köpeklerde ve kedilerde chemosis semptomları enfeksiyonun nedenine bağlıdır.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık