DOLAR: 32.8 TL
EURO: 35.1 TL

Kedi ve Köpeklerde Tonsillitis

8 yıl önce
2.948 kez görüntülendi

Kedi ve Köpeklerde Tonsillitis
emcik iltihabı sıklıkla kedi ve köpeklerde görülür. Ağız, farenks ve larenks yangıları, ÜSYE ve yabancı cisimler rol oynar.
Köpeklerde çok rastlanan bir hastalık olmasına karşın kedilerde nadirdir. Köpeklerde küçük ırklarda rastlanan hastalık ağız, farinks veya burun enfeksiyonlarında sekonder olarak meydana gelir. Kroniktonsillitis brahisefal köpeklerde yumuşak damağın hipertrofisi ve kronik faringitis bu ırklarda çok görülür.
Hastalığın etkeni olarak hemolitik streptekok ve coliform tonsillitis’ ten yapılan kültürlerde en çok görülen patojenlerdir. Tonsillerin boşluğunda yabancı bir cismin yerleşmesiyle tek, taraflı tonsillitisveya tonsillerin çevresinde abselerin meydana gelmesine neden olur.
KLİNİK BULGULAR : İlk araz ateştir. Salya akar, iştahsızlık vardır, yemini yemez, çene altı lenf bezleri büyümüş olabilir. Kısa yumuşak ve sik sık kendini gösteren bir öksürük vardır. Öksürüğü takiben müköz çıkarır. Köpek, otları çiğner, fakat yutamaz. Boğazdaki ağrıdan dolayı ayağı ile kulak dibini kaşır. Tonsillerin büyüyüp boğazı kapatması yutmada engel ve zorluğa neden olur. Tonsiller ödemlidir ve büyümüştür. Üzerleri müköz, epitel ve bakteri karışımı bir tabaka ile örtülmüştür. Kızarmıştır. Üzernide küçük nekrotik mihraklar taşır. Hastalık kronik şekilde seyrederken zaman zaman akut ataklar yapabilir. Bu ataklarda hayvanın sağlığı bozulur ve dayanıklığı azalır. Hastalığın komplikasyonu olarak nefritiste görülür.
Tonsillerde fena tabiatlı tümörler de meydana gelebilir, bunları ton- sillitis’ten ayırmak gerekir.TEDAVİ : Bakteriyel tonsiilitis’te antibiyotik tedavisine hemen başlamalıdır. En etkili ve ucuz olan penicillin’dir. 10 gün süreyle verilmelidir. Sulfanamid ve tetracyclin de etkilidir. Bununla birlikte % 2 iyot ve glycerin karışımı ile pamuk swabla tonsillere ve çevresine iyice sürülürse şifa çabuk olur. Hayvan yumuşak, sulu ve lezzetli yiyeceklerle beslenir. Eğer yedirilemezse parenteral yolla glükoz, vitaminler vs. verilir. Sık sık tekrarlayan tonsillitis görülen köpeklerde tonsiller ameliyatla alınmalıdır.2025012338

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık