DOLAR: 32.8 TL
EURO: 35.1 TL

Paraziter Mücadele

8 yıl önce
2.937 kez görüntülendi

Paraziter Mücadele

pazazitEvcil hayvanınızın dışkısında parazit görmek sizi endişelendirebilir fakat petiniz için bu durum sürpriz değildir.

Evcil hayvanlar hayatının bir aşamasında bu durumdan etkilenirler.Hatta bazıları rutin tedavi olmasına rağmen enfektedede olabilmektedir. Nadir durumlar dışında solucanlar (tenyalar) çok ciddi problemler yaratmaz. Bazı solucanlar insanlara geçebilir ve bu yüzden tedavisi ve rutin parazit kontrolü şiddetle tavsiye edilir. Parazit tedavileri nispeten ucuz maliyettedir.

Evcil hayvanınızı düzenli olarak bir veterinere götürmelisiniz.Burada rutin sağlık kontrolleri,aşılama,paraziter mücadele yapılarak ona ve size geçmesi olası (zoonoz) hastalıklardan korunmuş olursunuz.

Kedileri hangi türde solucanlar etkiler ?
Kedilerde yuvarlak solucan ve tenya olmak üzere 2 önemli parazit türü bulunmaktadır. Beyaz renge sahip olan yuvarlak solucan cinsi 15 cm e kadar büyüyebilmektedir. Tenya cinsi ise 60 cm uzunluğuna kadar büyüyebilmektedir. Bu iki parazit türü de kedilerin bağırsaklarında, yuvarlak solucanların benzeri olup onlardan daha küçük formdaki kamçılı ve kancalı kurtlarla beraber yaşamaktadırlar. (Ülkemizde sıklığı takip edilmeli???) Avrupada bazı ülkelerde nadiren de olsa kedilerin akciğer-kalp-mide ve sidik kesesinde yaşayabilen parazit türlerine de rastlanmıştır .
Solucanlar ne tür zarara sebep olurlar ?
Bağırsak solucanları kedinin mamasıyla beslenmektedirler ve bu durum bağırsaklarda kan kaybına sebep olarak ciddi hasarlar verebilir. Ayrıca ishal, dehidrasyon ve anemiye sebep olup, kedide halsizlik yaratır ve onu diğer hastalıklara duyarlı hale getirir. Bu parazitler çoksa; kedinizde öksürük, kilo kaybı görülür ve sağlıksız tüy yapısı, karnı şiş bir görüntüye sahip olur. Yavru kedilerde parazit enfestasyonu , büyümede yavaşlama gibi problemlerin haricinde daha önemli daha ciddi olan ölümle sonuçlanabilecek durumlara da sebep olabilirler. Eğer parazit sayısı çoksa bağırsaklar tıkanabilir ve işlev göremez hale gelebilir bu da ölümcül bir duruma sebebiyet verebilir.
Yuvarlar kurtlar nasıl bulaşırlar ?
Yuvarlak kurtlar bağırsaklarda büyürler ve binlerce yumurta bırakırlar. Aynı zamanda bu yumurtaları dışkıda da görmek mümkündür. Yumurtalar aylarca yıllarca toprakta canlılığını korurlar ve başka bir hayvanı enfeste etmeden önce çevreye yayılmış durumda olmalıdırlar. Yuvarlak kurtlar 2 şekilde yeni bir konak bulur; kedinin yemesiyle direkt, paraziti yutan kemirgenin kedi tarafından yenmesiyle indirekt olarak. Olgunlaşmamış kurtlar dokularda ve infekte kedilerde canlılığını koruyabilirler. Ayrıca yavru kedilerde annelerinden süt ile bulaşma da gerçekleşebilmektedir.
Tenyalar nasıl bulaşırlar ?
Bağırsak duvarına kafalarıyla tutunurlar ve yumurtalarla paketlenmiş segmentleri büyümeye devam eder. Segmentler kademeli olarak kopar ve dışkıyla atılırlar. Bu segmentler ( pirinç tanesi) ve kurtçuklar kıvrılırlar hareketlidirler yok edilmeden kısa süre öncesinde. (bazen hali hazırda kedinizin derisine saldırmaya devam edebilir.) Tenyaların yeni kedilere taşınma şekillerinden en çok görüleni ise pirelerdir. Olgunlaşmamış pireler enfestasyonu çevredeki kedi dışkılarından alırlar ve eğer kazara tarama esnasında yetişkin pireyi yutarlarsa infekte olabilirler. Fare, tavşan ve diğer kemiriciler daha az bulaşma şeklini oluşturmaktadırlar. Eğer kediler, kaslarında ve organlarında uyku halinde olan bu parazite sahip küçük kemirgen ve tavşan yerlerse enfeste olurlar.
Kedimin solucana sahip olduğunu nasıl anlarım ?
Sağlığa genel etkileri yukarıda belirtildiği gibidir ancak enfestasyonun varlığına dair işaretleri kedinin dışkısında bulabiliriz. Yavru kediler kusarlar ve dışkılarıyla ip gibi şerit çıkarırlar. Pirinç tanesine benzeyen tenya segmentleri ayrıca, dışkıda , kürkünde, kuyruk dibinde ve arka bacaklarında da sıklıkla görülebilir. Yuvarlak kurtlar ise dışkıdan alınan örneğin mikroskopta incelenmesi neticesinde görülürler.

Parazitler nasıl yok edilir ?
Solucanları öldürmek için yüksek etkili tedaviler,ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar sıvı, tablet, toz şeklindedirler. Tüm ürünler eşit olarak iyi bir etki gösteremeyebilir ve bazısı belli türdeki parazite etkindir. Veterineriniz sizi uygun olan tedavi şekli ve en uygun ürün kullanımı için yönlendirecektir. Yavru kediler,pireli kediler ve dışarıda yaşama adapte olmuş kediler bahsedilen parazitlerle daha çok enfeste olur. Yavrular her iki haftada bir antiparaziter ilaçlarla tedavi edilmelidir.Veterineriz hangi ilacı kullandığınıza bağlı olarak kullanım sıklığını belirleyecektir. Daha yaşlı kediler her 3 ayda bir ilaçla tedavi görmelidir. Veteriner hekiminizle hayvanınız için en uygun ve başarılı olacak tedavi şeklini belirleyiniz.
Ailem kediden parazit kapabilir mi ?
Yaygın rastlanan tenyalar nadir de olsa insanlar için potansiyel hastalık sebebi olabilirler. Bu parazitin larva formları bağırsak duvarına saklanır ve kendini vücuda yerleşik hale getirmeye çalışır ve bunu başarırlarsa ciddi hasarlara sebep olurlar. Mesela gözde. Genelde çocuklarda görülen nadiren de olsa tek gözde körlüğe varan problem rapor edilmiştir.

Riski azaltmak için ne yapabilirim ?
Hayvanınızın parazitlerini dökmenin haricinde , bir kediden diğerine ve kediden insanlara geçmesini önleyecek bir çok önlem mevcuttur.
– Eğer köpeğiniz tuvalet olarak bahçenizi kullanıyorsa, dışkıyı temizleyip gömün ya da çöp kutunuza ağzı kapalı olacak bir çöp poşetiyle koyunuz.
– Kedinizde pirelerin varlığına dair işaretleri kontrol edin ve veterinerinizin belirlediği ilaç dahilinde ve belirlediği periyoda istinaden parazit tedavisini uygulayın. Pireler yazın ve sonbaharda sayıları daha çoktur ve evde bu sıcaklığa yakın bir ortamda yıl boyunca varlığını sürdürebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık