DOLAR: TL
EURO: TL

YAVRU KÖPEĞİNİZİ EVE GETİRMEDEN ÖNCE NELERE İHTİYACINIZ OLACAK?

8 yıl önce
1.286 kez görüntülendi

YAVRU KÖPEĞİNİZİ EVE GETİRMEDEN ÖNCE NELERE İHTİYACINIZ OLACAK?
Minik yavru köpeğiniz evinize geldiğinde, onun için elinizin altında bulunması gereken birkaç şey vardır.
KULÜBE

Yavru köpeğiniz için almanız gereken en önemli şeylerden biri, kendi evi olarak benimseyeceği bir kulübedir. Yavru köpeğinizi kulübede uyumaya ve kalmaya alıştırarak kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Kulübe, eğitim için de önemli bir araçtır ve köpeğiniz için kendine ait hissedeceği küçük bir sığınak sağlar.

Kulübe seçerken nelere dikkat etmelisiniz?
■ Telden veya plastikten yapılmış kulübeleri tercih edebilirsiniz ama asıl önemli olan kulübe içinde köpeğinizin ayakta durmasına ve dönebilmesine yetecek kadar yer olduğundan emin olmanızdır.
■ Kulübe köpeğin bir ucunda tuvaletini yapabileceği, diğer ucunda ise uyuyabileceği kadar büyük de olmamalıdır.
■ Köpeğiniz büyük bir ırk ise, o zaman ya ebadı köpeğin büyüklüğüne göre ayarlanabilen bir kulübe ya da hayatı boyunca kullanabileceği 2 veya 3 farklı ebatta kulübe alabilirsiniz.
■ Kulübenin uygun bir havalandırması olmalıdır. Fakat deliklerin, köpeğin kafasını ya da patilerini sıkıştıramayacağı kadar küçük olmasına dikkat edilmelidir.
Kapı, güvenli bir şekilde kilitlenmelidir.
Köpeği sıcak tutmaya yardımcı olması için, kulübenin içine battaniye veya yastık koyabilirsiniz. Köpeğinizin evde eğitilmemiş ya da çiğneme eğilimi olması halinde tedbirli davranmanız gerekir (Kullanılan malzeme güvenli ve temizlenmesi kolay olmalıdır).
Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde kulübeyi hazırlamış olun.
Kulübeyi temizlemesi kolay ve ayak altında olmayan bir yere koyun. Ancak köpeği dışlamayın. Kulübeyi, yavru köpeğinizin bir yandan evde olup biteni izleyebileceği, bir yandan da kendini, kendine özel olan yerinde, güvende hissedebileceği bir tarafa koyun.
YAVRU KÖPEĞİNİZİ KULÜBESİ İLE TANIŞTIRMAK
Köpeğinizi eve getirdikten mümkün olduğunca kısa bir süre sonra kulübesi ile tanıştırın. Bir ölçü yavru köpek maması koyun. Ardından yavru köpeğe “Kulübe”, “Yatak”, “Ev” ve benzeri deyimlerle komut vererek kulübenin içine nazikçe yönlendirin. Tutarlı olması açısından her zaman aynı komutu vermeyi unutmayın. Yavru köpeğiniz kulübesine girdiği anda kapısını kapatın onu sakin bir şekilde sözlü olarak ödüllendirin.
 Yavru köpeğinizin kulübeye alışması için bu rutini giderek daha uzun sürelerde uygulayın. Köpeğiniz ilk andan itibaren kulübesinde uyutmalıdır. Kulübeyi hiçbir zaman ceza vermek için kullanmayın. Onun, kulübesine girme zamanını kendinin beklemesini sağlayın. Kulübesinde olduğu zaman ona çiğneyebileceği güvenli bir oyuncak verebilirsiniz. Fakat kulübesinin içinde mama ya da su vermemelisiniz. Yavru köpeğiniz, kulübe içinde mama ve su olmasından memnun olacaktır, ancak bu durum kulübesinin kirlenmesine sebep olacaktır. Köpeğinizin rahatı için kulübesinde bulunduğu esnada tasmasını çıkarmanız tavsiye edilir.
TASMA VE KAYIŞ
   Köpeğinizi vakit kaybetmeden tasma takma fikrine alıştırmanız gerekmektedir.
Ayrıca kayış ile dolaşması onun güvenliği için en iyi olandır.
■ Yavru köpeğinizin ilk tasma ve kayışı, hafif naylon veya deriden yapılmış olmalıdır.
■ Tasmanın büyüklüğünü belirlemek için, boynunu ölçtükten sonra saptadığınız uzunluğa 5 cm eklemelisiniz.
■ Yavru köpeğinizin tasmasına sığdığından emin olmak için tasmayı sık sık kontrol edin.
■ Yavru köpeğiniz yaşlandıkça, örgülü pamuk ya da tokalı, güvenli deri bir kayışa ihtiyacınız olacaktır.
Eğitim ve gezi konusunda kullanmak için ideal olan, 2 metre uzunluğundaki kayıştır.
KÜNYE YA DA ÇİP
   Köpeğinizin evin dışında dolaşması ve güvenli bir şekilde dönmesi için, bir künye ya da mikroçip gereklidir. Köpeğinizi, tasmasında sürekli künye bulundurarak güvenlik altına alabilirsiniz. Künyenin yavru köpeğinizin adını, sizin adınızı, adres ve telefonunuzu (alan kodunu da içerecek şekilde) içerdiğinden emin olun. Veteriner hekiminize ya da bir evcil hayvan bakım uzmanına danışarak, köpeğinizin tanınması için, derisinin altına elektronik bir mikroçip yerleştirme yöntemini de kullanabilirsiniz.
MAMA VE SU KABI
Hem temizlenmesi kolay hem de devrilemeyecek kadar ağır olan mama kaplarını tercih edin. Bu size şaşırtıcı gelebilir ancak bazı köpeklerin plastiğe karşı alerjisi vardır. Dolayısıyla, güvenlik için ikili paslanmaz çelik kaplar tavsiye edilir. Yavru köpeğinizin mama kabını her gün yıkamayı unutmayınız.
TÜYLERİNİ TARAMAK İÇİN İHTİYACINIZ OLANLAR
Başlangıçta yavru köpeğinize haftalık tüy bakımı uygulayın. İhtiyaç duyacağınız tarama aletleri, yavru köpeğinizin tüylerine göre seçilir. Kısa tüylü bir köpeği doğal kıl fırçasıyla, plastik tarakla ya da ele geçirilerek kullanılan tarak yardımıyla tarayın. Özellikle uzun tüylü ırklar için sağlam, büyük dişli ve muhtemelen dolaşmış olan tüyleri ayırmayı başarabilecek taraklar gerekir. Her iki ırk için de ayrıca birer tane pire tarağı edinilmelidir.
 OYUNCAKLAR
Güvenli oyuncaklar yavru köpeğiniz için önemlidir. Oyuncaklar olmasaydı, önlerine çıkan her şey çiğnenecek potansiyel bir oyuncak haline gelebilirdi. Bunun yanında, bu oyuncaklar aynı zamanda alıştırma yapmaya yardımcı olur. Ayrıca yavru köpeğinizin çiğneme ihtiyacını gidermesi için güvenli bir yoldur. Oyuncakları seçerken, özellikle yavru köpekler için uygun olmasına, parçalanmayacak, yırtılmayacak ve yutulmayacak cinsten olmalarına dikkat edin.

Tavsiye edilmeyen oyuncaklar

Köpeğiniz oyuncağı tamamıyla ağzına sokabiliyorsa; bu, oyuncağın çok küçük ve tehlikeli olduğu anlamına gelmektedir.
İpli oyuncaklar saldırgan davranışa sebep olabildiği için tavsiye edilmemektedir.
■ Sünger oyuncaklar ya da vidalı nesneler, düdük ya da yırtılabilen, yutulabilen diğer ek parçalar tavsiye edilmemektedir.
■ Kırılabilen sert ve sivri uçlu ya da parçalı oyuncaklardan kaçının.
Oyuncak OLMAYAN oyuncaklar
Ayakkabılar, giysiler ve çoraplar oyuncak değildir. Yavru köpeğiniz, çiğnemesine izin verdiğiniz ayakkabılar ile çiğnemesi yasak olan ayakkabılar arasında ayrım yapamayacaktır.
Yumaklar, iplikler, makaralar, lastik bantlar ve alüminyum folyodan yapılan toplar, selofan, şişe mantarı ya da bükülmüş teller oyuncak değildir. Ayrıca bu gibi nesneleri oyun aracı yapması halinde yavru köpeğiniz zarar görebilir.
Çocuk oyuncakları, yumuşak plastik, kürk, yün, sünger ya da poliüretandan yapılmaktadır. Yavru köpeğinizin bunlardan herhangi birini yutması halinde sindirim sisteminde problemler çıkabilir.
Plastik torbalarla köpeğinizin oyun oynaması tehlikelidir. Oyun esnasında köpek, torbanın içine sıkışabilir ve nefes almakta güçlük çekebilir. Başka bir tehlikeli olasılık ise plastik parçalarını çiğneyip yutmasıdır.
Güvenli oyuncaklar
Büyük deriler, naylon çiğneme oyuncakları, sert plastik toplar genellikle eğlenceli ve güvenlidir.
İçine mama koyabileceğiniz ve yavru köpeğinizin bulup çıkarabileceği küpler ya da toplar, yavru köpeğinizin ‘doğal’ araştırma davranışını da teşvik edecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık