DOLAR: TL
EURO: TL

YAVRU KÖPEĞİNİZİ TANIŞTIRMAK

8 yıl önce
1.713 kez görüntülendi

YAVRU KÖPEĞİNİZİ TANIŞTIRMAK
YENİ EVİNE.., Onu eve getirir getirmez yeni yerini, oyuncaklarını, mama ve su kabını gösterin. Bu şekilde köpeğiniz, evinizin hangi özel köşesinin kendine ait olduğunu öğrenecektir. Dinlenirken veya uyurken rahatsız edilmeme hakkı olduğunu unutmayın.
Yavru köpeğiniz bir iki gece eski yerini özleyebilir. O yüzden uyku ya da yemek vakitlerinde ağlayıp sızlarsa şaşırmayın ve üzülmeyin. Unutmayın ki annesinden ve kardeşlerinden daha yeni ayrıldı.
YENİ AİLESİNE… Tüm aile fertlerine yavru köpeği nasıl kavramaları ve tutmaları gerektiğini gösteriniz. Her zaman bir elinizle poposundan diğer elinizle göğsünden tutun. Hiçbir zaman ön patilerinden ya da ense kökünden tutarak kaldırmayın.
Yavru köpeğinizle sert bir şekilde oynamaktan ve onu sert bir şekilde tutmaktan kaçının. Kendi kendine size yaklaşmasına izin verin. Kendini evinde hissetmesi ve oyun oynamak istemesi günler alabilir. Yavru köpeğinizi çok sıkıştırmayın. Onunla oynayın ancak ona uyuması için gereken zamanı da verin.
Unutmayın ki yavru köpek sizden talimat, rahatlık ve koruma bekler. Onun için her şey yenidir. Bu yüzden ilk başlarda oyunbaz ve canlı olmayabilir ama sabırlı olun. Onunla konuşun. İnsanların kelimelerini bilmezler ama kısa zamanda sizin sesinize ve komutlarınıza karşılık vermeyi öğreneceklerdir. Sık sık onunla konuşun ve ona her zaman için nazik davranın.
KÜÇÜK ÇOCUKLARA… Çocukların çoğu yavru köpeklere bayılır. Yavru köpekler de çocuklara. Ancak çocuklara yavru köpeklerin hassas, ilgi ve sevgiye ihtiyacı olan canlı varlıklar olduklarını öğretmeliyiz. En ufak bir çocuk bile yavru bir köpeğin yanında dev gibi kaldığı halde, en uysal köpeklerin dahi sivri dişleri olup korktuklarında kendilerini korumak amacıyla ısırabildiklerini çocuklara hatırlatın.
Yavru köpeği çocuklara adım adım tanıtın, hatta yavrunun kendini daha güvende hissetmesi için yetişkinler de çocuklarla beraber yavru köpekle yerde oynamalarını sağlayın. Çocuklara yavru köpeği doğru olarak nasıl kaldırıp tutacaklarını öğretin ve onlara köpeğin kuyruğunu ya da kulağını çekmemelerini, onu sıkıştırmamalarını ve ona vurmamalarını, ona karşı hızlı bir şekilde tehdit edici ses ya da hareketlerde bulunmamalarını hatırlatın. Yavru köpeklerle oynarken, küçük çocukların yanında daima bir yetişkin bulunmalıdır.
DAHA BÜYÜK ÇOCUKLARA… Daha büyük çocuklara, yeni yavru köpeğin bakımı ve terbiyesi çerçevesinde bazı görevler verilebilir. Ancak anne ve baba bu sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğini de kontrol etmelidir.
BEBEĞE… Yeni bir yavru köpeği evinizdeki bir bebekle tanıştırmak, önlem alınmasını gerektiren, kritik bir durumdur. Bebeğinizi eve getirmeden önce eve, köpeğin araştırması için, bebeğin kokusunun sindiği bir parça giysi veya battaniye getirin. Bebek, ailenin diğer üyelerinden daha değişik kokar. Köpeğin gözünde ne görüntüsü, ne hareketleri ne de sesi büyüklere benzer. İlk karşılaşmada yavru köpek ve bebek birbirlerinden dört-beş metre uzaklıkta tutulmalıdır ve her yeni karşılaşmada, 10 cm daha yaklaşmalıdırlar.
Durumu gözlemleyerek, yavru köpeğin bebeği ne zaman direkt olarak koklamasına izin vermeniz gerektiğini, dikkatle tespit etmeniz gerekmektedir. Bazen birbirlerine birkaç günde, bazense bir hafta sonra alışabilmektedirler. Yavru köpeği ve bebeği bir arada yalnız başlarına bırakmayın. Çoğu köpek bebeklere çabuk alışır. Ancak bazı köpekler alışmakta güçlük çeker.
DİĞER HAYVANLARA… Yavru köpeği evde yaşayan diğer hayvanlarla tanıştırırken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Yetişkin bir köpekle yavruyu tanıştırırken, her ikisinin de tasmalı olmasına özen gösterin. Gerçekten arkadaş olduklarına ikna olmadan onları kesinlikle yalnız bırakmayın. Eğer yavru köpeğinizi bir kedi ile tanıştırıyorsanız, kapıda telle ya da ağ yoluyla oluşturacağınız minik bir giriş kapısı hazırlayın. Bu, hayvanların tanışmasına fırsat verecektir. Ayrıca, kedi, yavru köpekten kaçmak istediğinde evde sığınak bulmak için buradan kaçabilecektir.
Diğer evcil hayvanınızın kedi ya da köpek olması fark etmez. Kıskançlığı önlemek için ona her zamankinden fazla sevgi ve şefkat göstermeyi unutmayın. Bunun dışında, yetişkin olan diğer hayvanınızın, yavru köpeği kabullenmesi için zorlamada bulunmayın. Birbirlerine kendi istedikleri şekilde alışmalıdırlar.
MİSAFİRLERE… Yavru köpeğinizi misafirlerinize tanıtmak, onun sosyalleşmesi için önemlidir. Bu, onun yabancılardan korkmasını azaltır ve onu daha arkadaş canlısı yetişkin bir köpek yapar.
Yavru köpeğinizi misafirinize tanıtırken, tasmasını ve kayışını kullanın. Böylece onun zıplamasını engellersiniz. Ona “Otur” komutunu verin ve pozisyonunu almasına yardım edin. Misafirleriniz onunla selâmlaşırken oturmaya devam etmesini sağlayın. Bu, onun bir selamlamayı nasıl sakince karşılaması ve kabul etmesi gerektiğini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, diğer yetişkin ve misafirlerden de ona nazik davranmaları ve konuşmaları yanında, onu doğru bir şekilde tutarak haklarına saygı göstermelerini isteyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık