DOLAR: 32.3 TL
EURO: 34.9 TL

Yavru Köpek Eğitimi

8 yıl önce
1.844 kez görüntülendi

Yavru Köpek Eğitimi
Modern köpeğin atalarının kurtlar olduğunu ve hala bazı karakteristik özelliklerini taşıdıklarını bilmek, yavru köpeğinizin davranışlarını anlamanızı kolaylaştıracaktır.
Örneğin kurt sürülerinde, diğer kurtların izlediği öncelikli bir lider kurt vardır. Yavru köpeğinize komut verebilmek, saygısını kazanabilmek ve itaat etmesini sağlayabilmek için, liderin siz olduğunu belirlemeniz gerekir. Bu hiyerarşi durumunu ortaya koymak, eğitim için esas ve zorunludur.
Eğitimde izlenmesi gereken bazı basit kurallar;
-Kararlı fakat nazik olun
-Tutarlı ve istikrarlı davranın
-Her komuta olan tepkisini harfiyen takip edin
-Söz dinlememesi durumunda köpeğinize asla vurmayın ya da onu dövmeyin
iyi bir davranışı için yavrunuzu her zaman ödüllendirin ve takdir edin (sevgi ya da sevdiği bir yiyecek ile ödüllendirme gibi)
YAVRU KÖPEĞİNİZLE İLETİŞİM KURMAK
Yavru köpekler ve erişkin köpekler üç farklı ses tonunu anlarlar. Bu ses tonları aşağıda anlatıldığı gibi kullanılırsa, iletişim sorunu yaşamazsınız. Yavrunuza asla Kontrolünüzü kaybetmiş bir şekilde bağırmayın, bu yavrunun sizden korkmasına sebep olur.
Tiz ton: Bu tonu diğer yavruların sesine benzer şekilde kullanın. Bu tonu yavrunuzu motive etmek için kullanın. “Gel” ya da “yat” gibi.
Gerçekçi (duygusuz) ton : Bu tonu köpekler havlarken kullanırlar. Komut vermek için ideal bir tondur. Bu ton sizin çok sakin, kendinizden emin ve kontrollü olduğunuzu gösterir.
Kalın (pes) ton ; Bu ton hırlama, homurdanma gibidir ve anneleri bu tonu yavruları uyarmak ve tahammülünün kalmadığını göstermek için kullanır. Bu ton “hayır” ya da “ahh” gibi onaylamamayı göstermenin bir yoludur.
YAVRU KÖPEĞİNİZİN GÜVENLİĞİ İÇİN DAVRANIŞ EĞİTİMİ
Yavru köpeğiniz ismine karşılık vermeyi (tepki vermek) ve çağırıldığında gelmeyi mutlaka öğrenmelidir. Bu durum, yavrunuza yapmaması gereken bir şeyi yapmaya başladığında, uyarıcı bir komut vermeniz veya onu hemen çağırabilmeniz için çok büyük bir önem taşır.
Sık sık yavrunun ismini kullanarak “gel” emrini yapın ve komutu övgü ile tamamlayın. Bu yöntem, yavru köpeğinizin bu komutla ilgili olarak olumlu tecrübeler edinmesini sağlayacaktır.
Açık havada her zaman yavrunuzu gözlem altında tutun. Yavru köpeğiniz dışarıda iken çit ile çevrili bir alanda ya da tasması takılı olmalıdır.
YAVRU KÖPEĞİNİZ KAYBOLURSA
Yavrunuzu her ne kadar dikkatli bir şekilde izleseniz de, kaybolma olasılığı her zaman vardır. Bu yüzden yavru köpeğinizin kimliklendirilmiş olması önemlidir. Mikroçip kimliklendirilmesini kullanabilirsiniz (veteriner hekiminize danışınız) ya da isminin ve sizin irtibat bilgilerinizin bulunduğu bir tasma takabilirsiniz.
Bu gibi durumlarda kullanmak için yavru köpeğinizin yakın zamanda çekilmiş bir fotoğrafını ve detaylı tarifini elinizde bulundurun. Yavrunuz kaybolursa yardımcı olabilecek bazı ipuçları;
Yavru köpeğinizin mikroçipinde kayıtlı olan bilgilerin saklı olduğu bilgi merkezi ile irtibat kurun. Böylece eğer yavrunuz bulunmuş ise bunu öğrenirsiniz.
Komşularınıza onun fotoğrafını gösterin ve onlara yavrunuzu en son ne zaman, nerede gördüklerini sorun.
Yavru köpeğinizin tarifini ve fotoğrafını içeren afişler hazırlayın. Bu afişleri yerel mağazalara asın.
Yerel hayvan koruma kuruluşlarını ziyaret edin, belki yavrunuz oradadır. Buralara da afiş yapıştırın.
Veteriner kliniklerine gidin ve afiş bırakmak için izin isteyin.
Yerel gazetelerin “kayıp ve bulundu” bölümlerine ilan verin.
EV EĞİTİMİ
Yavru köpeğinize ismini öğretmek ve çağırdığınızda gelmesi eğitimlerinden sonra en önemli eğitim ev eğitimidir.
Köpekler, kendi ihtiyaçları ve sizin ihtiyaçlarınız için, ev içine ya da dışarıya tuvalet alışkanlığı kazandırılması anlamında da ev eğitimi alabilirler.
Yavru köpeğinize dış alanların kullanımını öğretmeden önce, yavrunuz aşılanmış olmalıdır. Yavru köpeğinizin bağırsak hareketlerinin kontrolünü imkânsız kılacağından, iç alanların da parazitlerden arındırılmış olması gerekir.
Ev eğitiminde 4 öncelikli adım bulunur;
1-UYGUN DİYET VE PROGRAMLAMA
Anahtar kelime kararlılıktır. Besin ve beslenme zamanı konusunda kararlı ve tutarlı olmalısınız. Yavru köpeğinizin midesi yemeklerdeki değişikliklere karşı hassas yapıdadır, bu yüzden yavru köpeğinizin ev eğitimi boyunca, değişken diyetlerden kaçınmalısınız. Her gün aynı zamanda besleyerek, yavru köpeğinizin sindirim sistemini düzenleyebilir, tuvalet ihtiyacını giderme zamanını tahmin edilebilir hale getirebilirsiniz. Her öğünden kısa zaman sonra dışkısını yapma ihtiyacı duyacaktır.
Yemeğini yedikten sonra her seferinde, yavru köpeğinizi önceden belirlenen “ihtiyaç giderme yerine” götürün. Onunla birlikte kalın ve mutlu bir ses tonu ile “ihtiyaç zamanı” ya da “acele et” gibi kelimeler kullanarak onu cesaretlendirin ki o bu kelimeleri rahatlama olgusu ile ilişkilendirsin. İşini bitirdiğinde onu okşayarak sakin bir biçimde “iyi köpek” şeklinde konuşmalarla övün.
Eğer yavru köpeğinizin dışarı tuvalet eğitimi almasını istiyorsanız, bu dışarı çıkma dönemini oyun zamanı olarak uzatmayın, aksi takdirde yavru köpeğiniz dışarıya olan bu ziyaretin ana konusunda karmaşa yaşar.
Yavru köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gidermesi gereken diğer zamanlar; sabah uyandığında, uyuklamalardan sonra, oyun oynaması bittiğinde, su içtikten sonra ve yatmadan hemen önceki zamanlardır.
Yavru köpeğinizi dışarıya çıkarırken her seferinde aynı kapıyı kullanın. Yavru köpeğiniz bu durumda, bu kapıyla dışarı çıkıp tuvalet ihtiyacını giderme olgularını ilişkilendirecektir ve böylece yavru köpeğiniz tuvaleti geldiğinde bu kapıyı tırmalayarak ya da koklayarak size bu durumu anlatmaya çalışacaktır. Yavru köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gidermek istediğini gösteren diğer işaretler ise; yerleri koklaması, dairesel hareketler yapması, çömelmesi olarak sayılabilir. Eğer yavru köpeğiniz bu belirtileri gösteriyorsa onu hemen belirlediğiniz
“ihtiyaç giderme noktasına” götürün.
2-UYGUN SINIRLANDIRMALAR
Uygun sınırlandırma uygulaması ev eğitiminin çok önemli bir bileşenidir. Yavru köpeğinizi eve getirir getirmez ona evde yalnız olduğunda kendi bölgesinin neresi olduğunu, yatağının neresi olduğunu, uyuklayabileceği ve kalabileceği yerin neresi olduğunu öğretmeye başlayın.
Yavru köpeğinizin yatacağı yere güvenli olmayan, sert plastikten ya da naylondan yapılmış oyuncaklar gibi maddeler koymayın (yavru köpeğinizin rahatı ve sıcak kalması için içeriye havlu, battaniye ya da güvenli yastıklar koyabilirsiniz. Ancak yavru köpeğinizin bu malzemeleri kemirmediğinden ya da yutmaya çalışmadığından emin olmalısınız). Yavru köpeğinizin yatacağı yere yemek ya da su bırakmayın. Çünkü bu gibi tüketimlerden sonra yavru köpeğinizin tuvalet ihtiyacını giderebilmesi için bir alan bulunmamaktadır. Yavru köpekler uyku zamanlarına karşı çok sadıktırlar ve onlara sağlanan yerleri (kulübelerini) kirletmezler. Her yemekten sonra ve düzenli aralıklarla kulübelerinden dışarı çıkarlar.
Her sabah ilk iş olarak yavru köpeğinizi kulübesinden çıkarın ve ardından ona “ihtiyaç giderme noktasına” kadar eşlik ya da önderlik edin ve işini bitirene kadar onu cesaretlendirin, övün. Siz evinizde değilken yavru köpeğiniz kulübesinin dışına çıkabilmelidir ya da bir odada gezinebilmelidir. Ancak bu oda kolay temizlenebilen bir oda olmalıdır.
Yavru köpeğiniz yeterince olgunlaşana kadar ya da bağırsak veya idrar kesesi kontrolünü yapabilecek duruma gelene kadar, kulübesinin içinde uzun süre bulunmaya zorlanmamalıdır. Pratik bir yönteme göre, yavru köpeğinizin ay olarak yaşı, yavrunuzun tuvalet ihtiyacı duymadan konforlu bir şekilde geçirebileceği saat miktarına eşittir. Örneğin 2 aylık bir yavru köpek 3 saat boyunca kulübesinin içinde bırakılmamalıdır. Evden uzun süre uzak kalacağınız zamanlarda, güvendiğiniz birinden yavru köpeğinizi programlanan aralıklarda tuvalet ihtiyacını gidermesi için dışarı çıkarmasını isteyin. Yaşça daha büyük yavruları, sekiz saatten daha uzun süre yalnız bırakmayı asla denemeyin. Aksi halde uygun çalışmalarla ve sosyalleşme ile ilgili olarak sizi yanıltacaklardır.
Eğer kulübe metodunu takip ederseniz, yavru köpekler 4 ile 6 hafta arasında ev eğitimi alırlar. Bazı durumlarda daha kısa sürede başarılı olabileceği gibi,
 bazıları da 6 aydan daha uzun zaman alabilir. Bu yüzden yavru köpeğinizin bu konu ile ilgili olarak cesaretini kırmayın ya da onu yermeyin. Her yavru köpek bir bireydir. Sabır ve kararlılık, uzun vadede sizi ödüllendirecektir.
3-UYGUN CEZALANDIRMA
Yavru köpeğiniz kaza ile bir şey yaptığında asla ceza vermeyin. Popüler bir inancın aksine, yavru köpeğiniz kaza ile bir şey yaptığında burnuna bastırmamalısınız, ona bağırmamalısınız, vurmamalısınız ya da onu dışarı atmamalısınız. Gecikmiş bir cezalandırma sadece yavru köpeğinizin kafasını karıştırır.
Eğer yavru köpeğinizin bir yere dışkıladığınt görürseniz, onu alıp o bölgeye götürün, ardından kalın bir ses tonu ile kararlı bir biçimde “Hayır!” deyin. Daha sonra dışkıyı kağıt havlu ile temizleyin. Yavru köpeğinizi ve kirli kağıt havluyu da yanınıza alarak dışarıda belirlediğiniz tuvalet bölgesine götürün. Kağıt havluyu zemine koyun ve yavru köpeğinize koklatın. Bu sahne, yavru
köpeğinizin bir dahaki sefere bu bölgeye tuvalet ihtiyacını gidermeşini sağlayacaktır. Bundan sonraki zamanlarda bu gibi kazaları önleyebilmek için, yavru köpeğinizidaha yakın olarak gözlemlemeniz gerekecektir.
Yavru köpeğinizi kulübesi dışındayken düzenli olarak gözlemliyorsanız zeminde bu gibi kütleler (dışkı) bulmamalısınız. Eğer yavru köpeğinizin tuvalet ihtiyacı gidermek isteyen davranışlar sergilediğini farkederseniz derhal uygun bir ses tonu ile “ Hayır!” demelisiniz ve bir an evvel onu dışarıda bu iş için belirlediğiniz alana götürmelisiniz. Yavru köpeğinizi, bu işten sonra kendisini rahatlatır rahatlatmaz, takdir etmeli ve övmelisiniz.
4-KOKU GİDERİCİLER
Yavru köpeğinizin koku alma duyusu sizinkinden kat kat daha keskindir. Kaza ile oluşmuş bir tuvalet ihtiyacı sorunundan sonra bölgedeki koku giderilmezse, köpeğiniz aynı bölgeye aynı hatayı yeniden yapmak için gelecektir. Konvansiyonel ev temizleme ürünleri kokuyu sizin burnunuzun alamamasını sağlayabilirler. Fakat aynı durum yavru köpeğiniz için geçerli değildir. Bir çok evcil hayvan dükkanı, kokuları giderme anlamında çok daha etkili, özel koku gidericileri bulundururlar.
 KEMİRME
Yavru köpeklerin kemirme problemi genellikle diş çıkarmaya, can sıkıntısına ya da strese bağlıdır ve bu durum yavru köpeğinizin doğasına yerleşmeden, bir an evvel vazgeçirilmelidir. Yavru köpeğinize buz küpleri vermek, diş çıkarmasına yardımcı olur (buz küplerinin onun idrar kesesini dolduracağı ve bu yüzden tuvalet ihtiyacını gidermesi için bir yerin olmasının gerekeceğini unutmayın). Güvenli kemirme oyuncaklarının temini yavru köpeğinizin can sıkıntısını azaltabilir. Böylece siz yanında olmadığınızda tehlikeli maddeleri kemirme sorunu olmayacaktır:
■ Yavru köpeğinizi kabul edilebilir sınırlar dışında bir şeyi çiğnerken yakaladığınızda “Hayır!” ya da “Ahh!” diye bağırarak, uygunsuz davranışının üzerinden dikkatini çekmesini sağlayın.
■ Yavru köpeğinizin dikkatini kemirme oyuncağının üzerine çekmeye çalışın.
Güvenli kemirme oyuncağını kemirmeye başladığında yavru köpeğinizi tiz bir ses tonu ile “iyi çocuk” diyerek takdir edin. Bu davranışı imtiyazlı olarak sergilemekten kaçının. Yavrunuzu ne zaman uygun oyuncağı çiğnerken görürseniz onu takdir edin ve övün.
Evcil hayvan mağazalarında bulunan zararsız fakat tadı iyi ürünler kullanarak yavru köpeğinizin mobilyalarınızı ya da başka şeyleri kemirmesini engelleyin.
Evcil hayvanınız için uygun ve güvenli ürünlerle ilgili konularda veteriner hekiminize danışın.
AĞLAMA VE MIZMIZLANMA
Yavru köpeğiniz sizi ailesi ya da sürüsü olarak görür ve mümkün olduğunca sizinle birlikte olmak ister.
Her ne kadar bazen yalnız bırakmanız gerekli de olsa, bu onlar için stresli bir durum olacaktır. Çünkü yavru köpeğiniz sizin ne zaman döneceğinizden emin olamaz. Endişelenebilir ve ağlayabilir, mızmızlanabilir ya da uluyabilir (sürüsünü bulmaya çalışan bir kurt gibi). Yavru köpeğiniz yalnızlıkla başa çıkabilmeyi öğrenmek için güven verilmeye ve övgüye ihtiyaç duyar.
Yavru köpeğinize yalnız başına kalmayı öğretmeye, siz evdeyken kısa zaman dilimlerinde kulübesinde yalnız bırakmaya başlayarak başlayın. Kulübesinde sessizce oturduğu zamanlarda onu takdir edin ve övün.
Onu kulübesinin dışına çıkardığınız zamanlarda, onun bu durumu onu kurtarıyormuşsunuz gibi algılamasına izin vermeyin.
■ Çalışmadığınız günlerde kısa zamanlı periyotlarda evi terk edin. Bu zaman dilimlerini kademeli olarak artırarak onun kulübesinde yalnız başına kalması durumunu olağan hale getirin.
■ Evden ayrılma ve eve dönüş anlarını büyük bir mesele haline getirmeyin. Bu durum yavru köpeğinizin endişe duygusunu destekleyecektir.
■ Yavru köpeğiniz, sizin geliş ve gidiş zamanlarınızı tahmin edebilme yeteneğini geliştirecektir ve zamanla bunu öğrenecektir.
■ Yalnızlık olgusundan dikkatini çekmesi için ona güvenli oyuncaklar verin.
Odada kısık sesle çalan bir radyo bulundurmayı tercih edin. Böylece yavru köpeğiniz sesler duyacak ve kendini güvende hissedecektir.
OYUN OYNAMA
Yavru köpekler, günlük egzersizlere ve düzenli oyun zamanlarına ihtiyaç duyarlar. Oyun, siz ve yavru köpeğiniz arasındaki önemli bir etkileşimdir. Bu onun sosyalleşme becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Egzersizlerini destekler ve sizinle arasındaki bağların kuvvetlenmesini sağlarken yavru köpeğinizin bastırılmış enerjisinin de dolaylı bir biçimde boşalmasını sağlar.
Yavru köpeğiniz sizi burnuyla dürterek, pantolonunuzun paçasından çekerek ya da başı ile hareketler yaparak kafası ve göğsü ile eğilme hareketleri gibi veya kalçasını kaldırma şeklinde- sizi oyuna çağırır.
Git-getir, kovalamaca, saklanma-bulma ve takip etme gibi oyunlar yavru köpeğiniz için eğlencelidir ve doğal içgüdülerini ifade edebilmesini sağlar. İnsanlar gibi evcil hayvanlar da aynı şeyleri yapmaktan sıkılırlar. Bu yüzden çeşitlilik önermelisiniz ve farklı oyuncaklar temin etmelisiniz.
SOSYALLEŞME
Yavru köpeğinizi aile üyelerinizle, arkadaşlarınızla ve yabancılarla tanıştırın. Böylece her çeşit insanla iyi geçinmeyi öğrenir. Yavru köpeğinize bu insanların arkadaşça olduğuna dair güven verin ve onları uygun şekilde karşılayabilmesi için ona takviyelerde bulunun. Üstelik yavru köpeğinize, iyi davranışlarını desteklemek konusunda yeni insanlar ve farklı ilgiler sunmuş olursunuz.
Yavru köpeğinizi farklı ortamlara da sokmalısınız. Onu yürüyüşe çıkarabilir, araba ile gezdirebilir ya da ailece yapılan bir pikniğe götürebilirsiniz. Yavru köpeğinizin güvenliği ve sorumlu bir evcil hayvan sahibi olabilmek için, her zaman tasma takmak ve yavru köpeğinizin arkasından onun dışkısını temizlemek gibi kurallara uymalısınız.

Yavru Köpek Eğitimi Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık