DOLAR: 31.3 TL
EURO: 33.8 TL

Tedavide “Lazer” Etkisi

7 yıl önce
2.106 kez görüntülendi

Tedavide “Lazer” Etkisi

LAZER TERAPİSİ VE FAYDALARI

Günümüzde birçok vakada medikal tedavi ilk tercih olsa da alternatif tedavilerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Lazer uygulamaları medikal tedavinin yanında hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon aşamasında daha sık kullanılmakta. Bu uygulama hayvan sağlığı konusunda da gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?
Ağrının azaltılması
Ödemin giderilmesi
Stomatitis
Otitis eksterna
Sinir rejenarsyonunu destekleme
Yangının giderilmesi
Yumuşak dokunun yenilenmesi
Egzama
Kas ve iskelet sistemi
Parotitis
Ağız ve diş sağlığı

ETKİ MEKANİZMASI
Bir nevi bitkilerdeki fotosentez mekanizması gibidir. Düşük doz lazer ışınları hücre mitokondrisinin fotokimyasal mekanizmasını tetikler. Düzgün ve uygun dozajda uygulandığı zaman hücredeki oksidatif stresi azaltırken aynı zamanda hücredeki ATP sentezini artırır. Bu mekanizma sayesinde bölgesel hücre ve dokularda yenilenme süresi hız kazanır.

Örnek vaka:

Paşa, 9 aylık, Erkek Köpek
2 ay önce geçirdiği trafik kazası sonucu belden aşağısında ciddi oranda his kaybı meydana geldi. İlk zamanlar sadece ayaklarını kıpırdatabiliyor ve tuvaletini sürekli kaçırıyordu. Uygulanan fizik tedavi ve lazer terapisi ile şuan kısa sürelide olsa ayaklarının üzerine kalkabiliyor ve tuvaletini rahatlıkla tutabiliyor. Yakında zamanda birde operasyon geçirecek olan Paşa’nın kısa sürede sağlığına kavuşacağını umuyoruz.

 

 

FullSizeRender

Vet. Hek. Yekta Direnç ANBAR
VetArt Veteriner Kliniği

Tedavide “Lazer” Etkisi Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yukarı Çık